roa
18 بهمن 1401 - 23:21

ترسیم آینده بهتر برای کودکان کار/ اجازه ندهیم خیابان‌ها توسط عده‌ای سهم بندی شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: معضلات اجتماعی از جمله حاشیه نشینی و کودکان کار و خیابان، موجب تضعیف روحیه مردم می‌شود که به منظور جلوگیری از این امر باید ساز و کاری جدی اتخاذ کنیم و اجازه ندهیم خیابان ها توسط عده ای سودجو سهم بندی شوند بدون اینکه مالیات بر ارزش افزوده ای پرداخت کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، علی محمد قادری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان بهزیستی کشور، روز سه شنبه همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر در آئین افتتاح مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان کار و خیابان شیرین واقع در ماهدشت، ضمن قدردانی از همه کسانی که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی تلاش می کنند، گفت: این افراد زیرساخت های جامع و مطلوبی را فراهم کرده و زنجیره کاملی را برای صیانت از کودکان کار و خیابان تشکیل داده اند.

وی با اشاره به اینکه این تلاشگران با نیت خیر موجب شکوفایی کودکان کار و خیابان می شوند، مطرح کرد: استاندار البرز را یک فرد جامعه شناس می دانیم که با نگاهی ویژه و مبتنی بر کاهش مشکلات و معضلات اجتماعی، مسائل را مدیریت می کنند. ما نیز از این شیوه کار و فعالیت و هم افزایی های صورت گرفته و همچنین همسو شدن ها انرژی مضاعفی برای ادامه خدمت رسانی به مردم می‌گیریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور مطرح کرد: ما در دولت مردمی سیزدهم، رویکرد مردمی سازی را با شتاب خوبی در پیش گرفته ایم و به دنبال رویدادهای هم افزا و مثمر ثمر هستیم که تحقق این مهم می طلبد سایر عزیزان نیز با نگاه مردمی سازی، امور را به پیش ببرند. کودکان کار و خیابان که در هیاهوی کودکان خود غرق می شوند، منتظر گفتمان ما در این جلسه هستند تا ببینند چه آینده ای برایشان رقم خواهد خورد.

قادری با اشاره به اینکه این موضوع مسؤولیت ما را سنگین تر می‌کند اما آنچه که اهمیت دارد، تاثیر خدمات ما در آن هاست، اظهار کرد: وظیفه ماست که خیابان را از این کودکان دور کنیم و آن ها را به یک مبانی حقیقی برسانیم تا بر اساس آموزش‌هایی که فرا می‌گیرند و مهارت هایی که کسب می‌کنند، مسیر رشد و تکامل خود را به خوبی طی کنند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در جلسات متعدد مکررا تذکر داده اند که موضوعات مربوط به کودکان کار و خیابان باید با دقت پیگیری شود، خاطرنشان کرد: معضلات اجتماعی از جمله حاشیه نشینی و کودکان کار و خیابان، موجب تضعیف روحیه مردم می‌شود که به منظور جلوگیری از این امر باید ساز و کاری جدی اتخاذ کنیم و اجازه ندهیم خیابان ها توسط عده ای سودجو سهم بندی شوند بدون اینکه مالیات بر ارزش افزوده ای پرداخت کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: با توجه به اینکه البرز یک استان صنعتی است، چرا بخشی از این ظرفیت را به صورت ساعتی در اختیار این کودکان و نوجوانان قرار ندهیم تا آن ها در قالب کار از این فرصت و شرایط استفاده کنند؟ کار کردن عار نیست اما دارای یک پروتکل بین المللی است که ما نیز به آن مقید هستیم اما گاهی کودکی به هر دلیلی مانند از کارافتادگی پدر و مادر، بی سرپرست بودن و ... مجبور به کار کردن می شود.

قادری با تاکید بر اینکه باید شرایطی را فراهم کنیم که بر اساس ذائقه شناسی و خروجی آموزش مهارت ها، این افراد بتوانند به درستی کار کنند، این اقدام را هدایت شغلی و آموزشی خواند و عنوان کرد: خداوند متعال وعده داده که اگر دل ها در کنار یکدیگر قرار گیرند، یک رویداد بزرگ اتفاق خواهد افتاد و هم افزایی و ثمره خاصی نیز رقم خواهد خورد. چشم این کودکان به تصمیمات ماست بنابراین باید برای رقم خوردن بهترین اتفاقات برای آن ها تلاش کنیم. 

لازم به ذکر است در انتهای این مراسم، کیکی با تصویری از کودکان مستقر در این مرکز توسط آن ها، رئیس سازمان بهزیستی کشور و استاندار البرز برش زده شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1026383